V.Topor Erika kertje, Tabdi – 2023. Fenntartható kertek verseny /3. kert

Bemutatkozik a harmadik kert, V. Topor Erika kertje, Tabdi
Mi is szívesen nevezünk a kisgazdaságunkkal, ami talán nem is olyan kicsi, mert egy hektárnyi fóliaház van benne méhbarát technológiával, mellette egy 2500 nm-es bemutatókert, mint kertgazdaság.
Erdőkert egységgel, idős diófával, friss telepítésű Kárpát-medencei gyümölcsfa fajtákkal és egy olyan parasztgazdaságunk van a Homokhátság legzordabb vidékén, ahol az éves csapadékmennyiség még jó évben sem éri el a 180 mm-es mennyiséget.
A kert koncepciója a teljes fenntarthatóság és amennyire lehet öntözésmentesség. Vadvirágokkal és jól alkalmazkodó növényzettel dolgozunk. A fóliák körül is természetes gyeptársulás van, meghagyva bevirágozva a beporzó rovarok számára.
A magánkertünk, mely egyben az időszakosan megnyitott bemutatókert is, egy olyan oktatókert, ahol van lehetőség megnézni és megismerni gyakorlatban a vadvirágok díszként való alkalmazását, a természetes gyeptársulásokat, az önöntözős magaságyásokban való aktív termesztést, a mélymulcsos technológiát, a szervesanyag-körformást (állatfarmunk is van) és az olyan növényekkel való árnyékolási technológiákat, ami komolyabb műszaki építmények nélkül bárki számára kialakítható.
A bemutatókert 2015 óta a mi tulajdonunk, előtte egy elhagyott kert volt, egyedül egy idős diófa állt benne és a házunk mögötti akácos. Az összes többi részen sem fák, sem bokrok nem voltak, mindent nulláról indítottunk ebben a zord körülményekkel tarkított térségben. Kezdtük a fák és cserjék telepítésével, ahol fontos szempont volt, hogy olyan gyümölcsfákkal dolgozzunk, melyek ősi fajták vagy helyi tájfajták, hogy a legjobban alkalmazkodjanak a helyi klímához.
Létrehoztunk egy közel 30 nm-es kerti tavat (mely tavaly felújításra kellett kerüljön a tófólia kiszakadása miatt), hogy a helyi mikroklímát és vízi élőhelyeket visszacsábítsuk a kertbe. Ez egyfajta ökoszemlélet is volt, hiszen a siklók, békák szintén fontos részei egy biodiverz kertnek az állatok oldaláról.
Több nagy rovarhotelünk van, ülőfák a ragadozómadaraknak, napraforgó-bunker az arra tévedő állatoknak a nyári hőség ellen és sok egyéb bújóhely: lefordított agyagcserepektől kezdve a kisebb természetesnek álcázott farakásokig.
A kertben nincsenek egynyári növények, még balkonnövény szinten sem, évelőkkel dolgozunk elsősorban. Az egynyáriak közül egyedül az önmagukat elvető egynyáriak jelennek meg, mint a pillangóvirág, a vadszarkaláb. Áttelel és magától szaporodik évről-évre a kokárdavirágfajták sokasága, ezzel is megkötve a homoktalajt.
A díszkerti rész sem a hagyományos díszkert, hanem hasznos gyógy- és aromanövényekkel teliek, melyek az otthoni házipatika szerves részeit képezik. Ebből adódóan az illóolajos növényvédelem, a természetes növényi levek elsőbbséget élveznek a kert növényvédelménél is.
Mi magunk tartjuk karban, Varga Szabolcs, férjem agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök, én magam okl. kertészmérnök és közgazdász mérnöktanárok vagyunk. Nekünk az életünk a szakmánk és a kert. Folyamatosan kísérletezünk a fenntartható zöldség- és gyümölcsfajtákkal. A megyénk legfajgazdagabb aromakertje is a mienk. Növényegyedszámunk pontosan nem tudjuk, de a jegyzékünkben 250 faj felett számoljuk a növényeket és ezen kívül a fajtákat: 30 fajta menta, 15 fajta kakukkfű, bazsalikom és zsályakülönlegességek mellett a többi zöldségféle is igen magas fajtaszámot jelent, mint kísérleti gazdagság és bemutatókert.
Gyakori vendégek nálunk iskolás csoportok, felnőtt csoportok, delegációk akár külföldről is. A növények mellett névjelölő táblával jelöljük a fajtákat (mely idén szintén új technológiával fel lesz újítva a jobb olvashatóság kedvéért) és elkészül a vakok- és gyengénlátók számára a dombornyomott névtábla is, hogy ők is élvezhessék az aromanövény-gyűjteményünket a nyitott napokon.
V.Topor Erika

Iratkozz fel a hírleveleimre, hogy elsőként értesülj a programjaim időpontjairól:



Megosztás:
Scroll to Top